Kilka faktów związanych z udostępnieniem obrazów medycznych dicom


Jeśli jesteś kimś, kto rutynowo zajmuje się obrazami medycznymi, prawdopodobnie znasz termin DICOM. DICOM, który jest skrótem od Digital Imaging and Communications in Medicine, to znormalizowany format obrazowania, który został opracowany przez American College of Radiology. Format DICOM gwarantuje, że obrazy medyczne są zgodne z wysokimi standardami jakości, co pozwala na dokładną diagnozę i interpretację. Oddziały radiologii we wszystkich placówkach służby zdrowia na świecie, dysponują specjalistycznym oprogramowaniem, które pozwala im przeglądać, edytować, a nawet rekonstruować obrazy medyczne w razie potrzeby.

Postęp technologiczny umożliwił lekarzom uzyskanie obrazów DICOM o wysokim standardzie i zmaksymalizowanie ilości informacji, które mogą uzyskać z obrazu medycznego. Dzisiejsze badania skupiły się na znalezieniu rozwiązań, które przyspieszyłyby przepływ pracy między uzyskaniem obrazu a zastosowaniem go w zarządzaniu pacjentem. Pod tym względem jednym z obszarów, który odnotował wielki postęp, jest udostępnianie obrazów medycznych.

Jak udostępniać obrazy DICOM?

Obrazy medyczne DICOM są zwykle przechowywane na serwerze PACS (Picture Archiving and Communications System). Jest to samodzielna baza danych z dużą ilością miejsca do przechowywania. Serwer PACS znajduje się zwykle w placówce opieki zdrowotnej, w tym samym obszarze, w którym są pozyskiwane obrazy. Pliki DICOM, które muszą zostać udostępnione, muszą zostać skopiowane z serwera PACS do przenośnej masowej pamięci danych.

 • Dyski CD i DVD oparte na systemie DICOM. Najbardziej popularnymi przenośnymi urządzeniami pamięci masowej używanymi przez ostatnią dekadę są płyty kompaktowe (CD) i cyfrowe dyski uniwersalne (DVD). Obrazy DICOM są zwykle kopiowane z PACS na płyty CD i DVD, które są następnie przekazywane pacjentowi. Takie płyty CD i DVD DICOM zawierają nie tylko obrazy medyczne, ale także dane pacjenta i cechy obrazu.
 • Jak przeglądać obrazy DICOM z płyt CD lub DVD
  Aby wyświetlić obrazy medyczne z dysku DICOM CD lub DVD, wymagane jest specjalne oprogramowanie do przeglądania płyt CD DICOM. Kiedy tworzony jest dysk DICOM, większość ośrodków opieki zdrowotnej zawiera wolne oprogramowanie DICOM CD Viewer na samej płycie. Przeglądarka zwykle ma opcję „Autorun”, więc gdy płyta CD jest włożona do napędu CD komputera, przeglądarka DICOM automatycznie otwiera obrazy medyczne. Czasami płyta CD może nie zawierać rzeczywistego oprogramowania DICOM, ale może udostępniać użytkownikom łącze internetowe, za pomocą którego mogą pobrać wymaganą aplikację przed obejrzeniem obrazu.

Problem z udostępnianiem plików DICOM w oparciu o płyty CD

 • Koszty: Nagrywanie pojedynczych płyt CD lub DVD dla każdego pacjenta wiąże się z obciążeniem kosztami. Należy wziąć pod uwagę koszt zakupu pustych płyt CD i DVD, koszt oprogramowania do nagrywania płyt DICOM oraz cenę oprogramowania DICOM. Jeśli płyta CD nie zostanie natychmiast zapisana i przekazana pacjentowi osobiście, należy również wziąć pod uwagę koszt dostarczenia płyty CD pacjentowi.
 • Utrata danych: Płyty CD i DVD to obiekty fizyczne, które można łatwo zgubić lub zgubić. Mogą również ulec uszkodzeniu. Płyta CD, która była uruchamiana zbyt często, ma zadrapania, które ją niszczą. Płyty CD mogą być również chronione przed zapisem, co uniemożliwia pacjentom kopiowanie ich obrazów medycznych na własne komputery. Chociaż chroni to prywatność i poufność, uniemożliwia tworzenie kopii zapasowych ważnych plików obrazowania.

Rozwiązanie: Udostępnianie obrazów medycznych w chmurze

„Chmura” to nowe modne hasło na dzisiejszej scenie technologicznej. Przetwarzanie w chmurze pozwala użytkownikom wykorzystać zasoby Internetu do różnych funkcji, od pamięci masowej po wykonywanie różnych programów, w tym aplikacje do udostępniania obrazów medycznych. Funkcjonalność przetwarzania w chmurze jest dostępna „na żądanie”, więc zasoby nie są zużywane, chyba że zostaną użyte. W odniesieniu do obrazów medycznych, cloud computing oferuje następujące rozwiązania:

 • Podstawowa pamięć masowa obrazów
  Jedną
  z głównych wad tradycyjnego samodzielnego serwera PACS jest jego sztywna pojemność pamięci masowej. Z jednej strony, ruchliwe centra radiologiczne mogą mieć trudności z przechowywaniem obrazów medycznych na serwerach PACS, jeśli mają ograniczoną przestrzeń. Z drugiej strony centra o małej ilości obrazów medycznych mogą nie chcieć inwestować w dodatkową pamięć PACS, jeśli nie zamierzają z niej korzystać optymalnie. Oparty na chmurze PACS oferuje wygodne rozwiązanie obu problemów. Ponieważ obrazy mogą być przechowywane bezpośrednio przez Internet w razie potrzeby, inwestycja z góry jest minimalna, a przestrzeń dyskowa można rozszerzyć w razie potrzeby.
 • Tworzenie kopii zapasowych obrazów medycznych
  Dzięki samodzielnym serwerom PACS większość placówek opieki zdrowotnej musi zainwestować w drogie oprogramowanie zapasowe i pamięć masową, aby zmniejszyć ryzyko utraty danych w przypadku awarii systemu. Dzięki pamięci masowej w chmurze można jednak tworzyć kopie zapasowe wszystkich istniejących obrazów medycznych i archiwizować za symboliczną dodatkową opłatą. Oparty na chmurze PACS jest długoterminowym rozwiązaniem do archiwizacji obrazów medycznych.
 • Wyświetlanie obrazów DICOM. Przeglądarki DICOM oparte na chmurze umożliwiają użytkownikom dostęp do obrazów DICOM bez instalowania specjalnego oprogramowania na swoich urządzeniach. Przeglądarki DICOM oparte na chmurze mają zwykle zerowy ślad. Oznacza to, że przeglądarka nie będzie miała wpływu na urządzenie używane do przeglądania obrazów medycznych. Oferuje to kilka zalet:
  • Nie musisz instalować konkretnego oprogramowania ani wtyczek, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w Internecie.
  • Przeglądarki DICOM na komputery stacjonarne mogą wymagać sztywnych specyfikacji systemu pod względem szybkości procesora, pojemności pamięci RAM i rozdzielczości ekranu. Jednak prawie każde urządzenie może współpracować z przeglądarkami w chmurze.
  • Większość samodzielnych przeglądarek DICOM jest kompatybilna tylko z jednym konkretnym typem systemu operacyjnego, Windows lub Mac OS. Widzowie zerowej powierzchni działają jednak za pośrednictwem przeglądarki internetowej (takiej jak Chrome, Firefox lub Safari), a zatem nie wymagają określonego rodzaju systemu operacyjnego.
  • W przypadku przeglądarek stacjonarnych wymagane są okresowe aktualizacje lub konserwacja, co może być niewygodne dla użytkownika. Nie występuje to w przypadku przeglądarek w chmurze.
  • Gdy obrazy medyczne są przechowywane i przeglądane bezpośrednio z chmury, można je przesyłać strumieniowo na żywo, podobnie jak wideo na YouTube. Oszczędza to czas i pomaga usprawnić przepływ pracy. Inaczej jest w przypadku przeglądarek stacjonarnych, gdzie obraz musi zostać załadowany z PACS lub CD, a następnie wyświetlony.

W jaki sposób przetwarzanie w chmurze przynosi korzyści w udostępnianiu obrazów medycznych?

Przetwarzanie w chmurze ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjną metodą udostępniania obrazów DICOM:

 • Większa dostępność: Ponieważ obrazy są przechowywane w chmurze, mogą być dostępne z dowolnego urządzenia przez dowolnego lekarza w dowolnym momencie. Lekarz lub specjalista nie musi być fizycznie obecny w placówce opieki zdrowotnej, a wielu lekarzy może przeglądać obrazy w tym samym czasie, aby współpracować przy strategiach zarządzania.
 • Niższe koszty: Przetwarzanie w chmurze pozwala zaoszczędzić na różnych kosztach związanych z udostępnianiem obrazów medycznych za pośrednictwem płyt CD. Przetwarzanie w chmurze eliminuje również potrzebę fizycznego sprzętu, co oznacza, że jest więcej miejsca na inny sprzęt.
 • Bezpieczeństwo i bezpieczeństwo: Udostępnianie obrazów medycznych za pośrednictwem chmury obliczeniowej odbywa się za pośrednictwem bezpiecznych serwerów, podobnych do tych stosowanych w bankowości internetowej. To sprawia, że jest to bezpieczniejsza metoda udostępniania w porównaniu do płyt CD, które można łatwo zgubić lub skradzione. Tylko osoby posiadające autoryzowane dane uwierzytelniające mogą uzyskiwać dostęp do obrazów poprzez udostępnianie obrazów medycznych w chmurze.

Cloud PACS – udostępnianie obrazów medycznych!

Oferowane są dwa zaawansowane rozwiązania oparte na chmurze, dzięki którym udostępnianie obrazów medycznych jest proste i wygodne.

Internetowa przeglądarka DICOM Weasis, zerowa, bezstratna przeglądarka. Przeglądarka ma funkcje porównywalne z wiodącymi samodzielnymi przeglądarkami stacjonarnymi. Obsługuje obrazy multimodalności, w tym tomografia komputerowa, MRI, USG i skany PET. Umożliwia fuzję obrazów z dwóch modalności. Posiada wszystkie podstawowe narzędzia poprawiające obraz, a nawet pozwala na zaawansowaną edycję przy użyciu rekonstrukcji 3D, rekonstrukcji wielopłaszczyznowej oraz projekcji maksymalnej i minimalnej intensywności. Przeglądarka internetowa PostDicom obsługuje nie tylko pliki DICOM, ale także formaty dokumentów klinicznych, w tym pliki PDF, JPEG i AVI. Po zarejestrowaniu się w PostDicom możesz wypróbować przeglądarkę bezpłatnie!

PostDicom oferuje również najnowocześniejsze rozwiązanie PACS oparte na chmurze, które w razie potrzeby można rozszerzyć do 10 TB przy kosztach nominalnych. Serwer PACS w chmurze PostDicom umożliwia przechowywanie obrazów DICOM oraz tworzenie planu tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii. Umożliwia integrację z innymi dokumentami elektronicznymi, takimi jak Szpitalny System Informacji i Systemu Informacji Radiologicznej. PostDicom Cloud PACS zapewnia trzy poziomy bezpieczeństwa danych DICOM: bezpieczeństwo sesji i transferu danych, szyfrowanie i ochronę hasłem dla każdego konta. Zapewnia to zachowanie prywatności i poufności pacjenta przez cały czas.